24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
logo Kuchnia Ona Ogłoszenia Wiadomo¶ci Podróże Brzmienie Luckystrikes logo

Przegląd produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych

2013-11-29 23:23:00

Produkty finansowe to najlepsza i najprostsza droga do pomnażania kapitału. Wydaje się to oczywiste, a jednak ciągle niewielka liczba Polaków oszczędza pieniądze za ich pomocą. Z raportu „Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków” wynika, że choć więcej z nas oszczędza, to nadal jest to niewielka część społeczeństwa. Tymczasem nie jest to trudne, wymaga jedynie regularności i konsekwencji. Expander podpowiada, jakie produkty finansowe pomogą systematycznie odkładać pieniądze.

REKLAMA

Zastanawiając się nad dogodnym sposobem oszczędzania, należy wybrać produkt, który najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym bardziej nam zależy. Oszczędzać można bowiem na dwa sposoby: bezpieczny i bardziej ryzykowny. Im wyższy poziom ryzyka, tym większa szansa na atrakcyjny zysk. Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta produktów pozwalających bezpiecznie ulokować kapitał, jak i rozwiązań inwestycyjnych, które dają możliwość szybszego pomnażania oszczędności.

Lokata bankowa – bezpieczeństwo
Najprostszy i najbezpieczniejszy sposób zdeponowania pieniędzy to lokata bankowa. Zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo poparte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także stałe oprocentowanie. Nadwyżki finansowe można wpłacić na lokaty krótko-, bądź długoterminowe. Standardowe depozyty zakładane są zazwyczaj na okres od miesiąca do roku. Jest to dobra propozycja dla osób, którym przede wszystkim zależy na ochronie kapitału przed inflacją. Jest to bowiem rozwiązanie, które oferuje dość mały zysk. Obecnie, w związku z sytuacją gospodarczą i obniżkami stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, oprocentowanie na tradycyjnych lokatach nie jest zbyt wysokie (ok. 2,5% rocznie). Tak więc, jeśli zależy nam na wyższym zysku, warto poszukać innych produktów.

Konto oszczędnościowe – dostęp do środków
Korzystnym sposobem lokowania oszczędności dla osób, którym zależy na bezpieczeństwie i stałym dostępie do pieniędzy będzie konto oszczędnościowe. Od lokaty różni się przede wszystkim tym, że umożliwia wypłaty środków w dowolnym momencie bez utraty naliczonych już odsetek . Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zysk z takiego rozwiązania zazwyczaj jest jeszcze niższy niż na lokacie. Często po odliczeniu podatku pozostały zysk pokrywa jedynie straty związane z inflacją. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na wysokim zysku, a bardziej na regularnym odkładaniu pieniędzy w bezpieczny sposób, z nieograniczonym dostępem do zgromadzonego już kapitału.

Obligacje – wyższy zysk
Inwestując w obligacje klient udziela pożyczki na określony procent państwu bądź przedsiębiorstwu. W przypadku obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa zazwyczaj oprocentowanie jest wyższe niż to na lokatach. Wiąże się jednak z ryzykiem. Jeśli bowiem firma emitująca obligacje upadnie to możemy nie odzyskać swoich pieniędzy. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia jako inwestorzy, warto na początek zdecydować się na obligacje skarbowe emitowane przez polski rząd. Do wyboru są obligacje dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie. Jest to bardzo bezpieczna inwestycja. Niestety może przynosić zyski niższe niż lokata bankowa.

Lokata strukturyzowana – ochrona kapitału
Produkty strukturyzowane to kolejna bezpieczna alternatywa dla lokat bankowych. Dają one gwarancję zwrotu zainwestowanego kapitału. Jednocześnie stwarzają jednak możliwość znacznie większego zysku. Środki mogą być lokowane w różnego rodzaju aktywach (akcje, waluty, surowce). Są to produkty z średnim horyzontem inwestycyjnym zawierane zazwyczaj na okres od 3 do 5 lat, ale są także takie, gdzie okres inwestycji wynosi kilka miesięcy. Warto wiedzieć, że przy tego typu produkcie można zarobić nawet 2-3 razy więcej niż na standardowej lokacie. Nie ma tu jednak takiego ryzyka, jak w innego rodzaju produktach inwestycyjnych, które również pozwalają uzyskać wysokie zyski. W najgorszym wypadku zwykle odzyskamy bowiem swoje pieniądze.

Fundusze inwestycyjne – szansa na atrakcyjny zysk
Inwestycja w fundusze to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na systematycznym inwestowaniu swoich pieniędzy. Wśród nich znajdziemy zarówno rozwiązania obarczone ryzykiem, ale dające możliwość uzyskania wysokich zysków, jak i bezpieczne, ale przynoszące niewielki zysk. Jest to propozycja dla osób, które interesują się rynkiem finansowym i są skłonne śledzić zachodzące na nim zmiany. Środki zgromadzone na funduszach inwestycyjnych zarządzane są co prawda przez eksperta. Mimo to warto posiadać choćby podstawową wiedzę na temat inwestycji i śledzić co jakiś czas, jak radzą sobie fundusze, w które zainwestowaliśmy. W razie niepowodzeń należy zaprowadzić zmiany w naszym portfelu inwestycyjnym. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można do niego wpłacać nawet niewielkie kwoty (np. 100 PLN miesięcznie).

Joanna Chochowska

Expander Advisors

 

Wiadomosci - 24polska Giełda papierów wartościowych