24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
logo Kuchnia Ona Ogłoszenia Wiadomo¶ci Podróże Brzmienie Luckystrikes logo

Koncert ŚPIEW MURÓW 44 - 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2014-07-24 14:17:06

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znów przypomina nam o dramatycznej walce o życie naszego miasta, pełnej poświęcenia i nadziei. O Warszawę, przetrwanie stolicy i jej mieszkańców walczyli żołnierze, kobiety, mężczyźni i młodzież, a także dzieci…W koncercie Śpiew Murów 44 w reżyserii Jerzego Bielunasa zobaczymy obrazy z tamtych 63 dni zmagań, determinacji, euforii, młodzieńczego zapału, który w końcu zgasł. Na widowisko artystyczne zaprasza Stołeczna Estrada, instytucja kultury m.st. Warszawy.

REKLAMA

„Koncerty i widowiska muzyczne to bardzo ważny element obchodów rocznicowych. Dzięki zabiegom artystycznym, tekstom literackim, specjalnie skomponowanej muzyce i nowoczesnym animacjom, możemy często językiem symboli mówić o tych bardzo trudnych momentach naszej historii.” – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Tytuł koncertu zaczerpnięty został z wiersza Tadeusza Gajcego Śpiew murów. W każdym miejscu Warszawy, w murach domów, piwnicach  odzywają się  z samego dołu pięter klawiaturą  w szumach i szmerach  głosy. Opowiadają historię miasta zapisaną  w dniach  radosnych i w tych dramatycznych, pełnych tragizmu. Idziemy za tymi głosami, za  krzykiem  spod ziemi.

Swoich głosów do często bardzo wstrząsających wspomnień i relacji udzielą znani artyści, którzy od lat angażują się w projekty powstańcze. Będą to: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, a także aktorzy najmłodszej generacji - tegoroczni absolwenci PWST - Michał Czaderna i Tomasz Piotrowski. Towarzyszyć im będzie chór, kwartet smyczkowy i zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego

„Tegoroczny koncert oddaliśmy w ręce Jerzego Bielunasa – reżysera, który w wyjątkowy sposób wyławia z tekstów i archiwaliów poświęconych powstaniu esencję, która bardzo celnie trafia do wyobraźni nie tylko osób osobiście związanych z historią powstania, ale i młodego pokolenia Polaków.” – podkreśla Andrzej Matusiak.
W scenariuszu pojawia się wiele fragmentów wierszy Anny Świrczyńskiej, które wydane w 1974 roku w tomie Budowałam barykadę zostały uznane przez Czesława Miłosza za jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę wojenną. "Ośmielam się twierdzić, - pisał noblista - że jego waga jest co najmniej równa wadze Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Dwa te dzieła pozostają, jako najprawdziwszy przekaz dla dalekich pokoleń.”

W scenariuszu wykorzystano też powstańcze pieśni  oraz m. in.  teksty K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, A. Kamińskiego i fragmenty wspomnianego już „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego,  uznanego za arcydzieło utworu opisującego życie ludności cywilnej w czasie powstania. 

Niezwykle ważną rolę odgrywa też w koncercie zmieniająca się konstrukcja scenograficzna, która pozwala widzieć wciąż nowe przestrzenie: ulice gdzie toczą się walki, piętra zburzonych kamienic, piwnice i  kanały miasta, szkielety spalonych domów,  ale i też harmonijne, piękne obrazy przedwojennej Warszawy i dynamiczne kadry nowej, odbudowanej stolicy.

Muzyczną klamrą koncertu będą popularne piosenki opiewające piękno Warszawy. Na początku usłyszymy przedwojenny utwór „Warszawo, piękna Warszawo” w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 roku oraz motyw muzyczny z refrenu starego szlagieru „To samo niebo”. Słuchając ich zobaczymy fotografie tętniących życiem ruchliwych ulic i  pełnych zieleni parków przedwojennej stolicy.

Centralna część koncertu to opowieść o latach wojny, bohaterskiej walce Polaków i tragedii Warszawy w czasie  Powstania  Warszawskiego. Koncert zamyka  wzbogacona współczesnymi zdjęciami  impresja na temat niezniszczalnej siły miasta, które podniosło się z gruzów i w którym  znów kwitnie młode życie. Tę część koncertu zamykają: „Sen o Warszawie” w wykonaniu Natalii Niemen i powtórnie utwór „Warszawo, piękna Warszawo”- tym razem zaśpiewany przez  Stanisławę Celińską.

Scenariusz i reżyseria
– Jerzy Bielunas
Kierownictwo muzyczne – Mateusz Pospieszalski
Choreografia – Maciej Florek – Gleba
Scenografia – Grzegorz Policiński
Organizator koncertu: Stołeczna Estrada

 

31 lipca 2014, godz. 20.30, Plac Krasińskich

 

Wiadomosci - 24polska Giełda papierów wartościowych