24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
logo Kuchnia Ona Ogłoszenia Wiadomo¶ci Podróże Brzmienie Luckystrikes logo

Jak poradzić sobie z deficytem w budżecie domowym?

2013-12-20 14:20:22

Deficyt budżetowy to pojęcie zwykle używane w kontekście polityki gospodarczej państwa. Odnosi się do sytuacji, gdy wydatki danej instytucji są większe niż jej dochody. To jednak jest zjawisko, które czasem z niepokojem śledzimy we własnym życiu. Z tego względu możemy używać tego pojęcia także w stosunku do budżetu gospodarstwa domowego, gdyż tam najczęściej obserwujemy taką tendencję.

REKLAMA

Jak więc poradzić sobie w sytuacji, gdy deficyt budżetowy dotknie i nasze domostwo? Co zrobić, jeśli koszty utrzymania domu, wydatki na żywność, czy kwoty comiesięcznych zobowiązań przewyższają nasze przychody?

Zbadaj sytuację wyjściową
Zanim załamiemy ręce i sięgniemy po kolejny kredyt lub pożyczkę od dobrego znajomego, zastanówmy się, w jakiej kondycji są nasze finanse. Dokładne obliczenie środków, którymi dysponujemy, jest bowiem kluczowe w przypadku ustalenia planu działania. Jak zatem zweryfikować stan naszych finansów? Weźmy do ręki kartkę i postarajmy odpowiedzieć się na następujące pytania:

  • Czy mam jakieś oszczędności, odłożone pieniądze, których nie biorę pod uwagę przy codziennych wydatkach?

Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wypisz szczegółowo wartość oszczędności, zastanów się nad tym gdzie je gromadzisz, jaki był cel odkładania tych środków. Już na tym etapie możesz się dowiedzieć, na czym stoisz i, przede wszystkim, zwiększyć swoje szanse na uniknięcie deficytu budżetowego.

Rada 1: Jeśli oszczędności chowasz do przysłowiowej skarpety, zerwij z tym i ulokuj je na koncie oszczędzającym lub lokacie, które to umożliwią Ci dodatkowy zysk. Jeśli już zdecydowałeś się na takie rozwiązanie, sprawdzaj na bieżąco oferty innych banków – może zmiana oferty pozwoli Ci oszczędzić więcej?

Rada 2: Oszczędzanie samo w sobie jest niezwykle ważne nawet, jeśli nie jest związane z określonym celem (np. kupnem samochodu). Oszczędzone pieniądze pozwalają na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a także posłużą jako wsparcie w sytuacji kryzysowej (jak na przykład deficyt w budżecie domowym).

  • Czy mam długi? Czy spłacam kredyt w ratach lub mam debet na koncie? Czy jestem komukolwiek winny jakieś pieniądze?

Powyższe pytania są znacznie ważniejsze niż pytanie o oszczędności. Dzięki odpowiedzi na nie ustalimy naszą sytuację finansową. Bo jakie ma znaczenie 10 000 zł oszczędności i 2 500 zł comiesięcznej wypłaty przy długach o wartości 100 000 zł? Warto zanotować, że zobowiązania takie jak kredyty mieszkaniowe to odpowiedzialność, od której nie uciekniemy, toteż nie wykreślimy comiesięcznej raty z miesięcznego planu zarządzania finansami.

Rada: Na początku, uporaj się z mniejszymi zobowiązaniami, takimi jak m.in. ratalna spłata lodówki czy samochodu lub oddanie pożyczonych pieniędzy bratu. Dzięki temu będziemy mogli w pełni poświęcić się spłacie np. kredytu mieszkaniowego, a tą bezproblemowo wpleść w plan comiesięcznych wydatków. Im więcej mamy mniejszych długów, tym trudniej jest nam je spłacić.

  • Ile wynoszą moje comiesięczne wpływy?

Czasem masz premię, a czasem trafi się „trzynastka”. To jednak dodatki, którymi na co dzień nie dysponujemy. Wpiszmy tutaj realną kwotę, która trafia każdego do naszego portfela. Teraz podlicz wszystkie obciążenia, wydatki i zestaw je razem z wpływami. Jeśli jesteś „na plusie”, nie istnieje zagrożenie powstania deficytu w budżecie domowym. Jeśli widzisz, że więcej wydajesz, niż zarabiasz, jest to sygnał by sięgnąć po chociaż część oszczędności. Jeśli nadal obserwujesz, że wydatki przeważają, rozważ, co mogło być tego przyczyną.

Znajdź przyczynę

Gdy po przeanalizowaniu swoich finansów, wyraźnie widzisz, że brakuje Ci do pierwszego i musisz chwytać się kolejnych zobowiązań, stwórz miesięczny plan finansowy. To, co musisz przede wszystkim zrobić, to:

  • Zacząć kontrolować pieniądze. To, że masz deficyt w budżecie wcale nie musi oznaczać, że dysponujesz zbyt małą ilością środków, by przetrwać do końca miesiąca. Przyczyną braku środków może być niewłaściwe zarządzanie nimi. Dlatego też zacznij spisywać na kartce wszelkie wydatki – od opłat za media, poprzez żywność, skończywszy na kosmetykach i elektronice. Dobrze jest zbierać paragony, rachunki, a także wszelkie wyciągi bankowe. Po jakimś czasie zgromadzone dowody naszych wydatków, ukażą nam prawdę o tym, jak i na co wydajemy.
  • Zminimalizować wydatki. Mając już obraz comiesięcznych wydatków, należy spróbować obciąć ponoszone koszty do minimum. Na początku niech będzie to -5%, ale docelowo dąż do obcięcia finansów przeznaczonych na Twoje codzienne potrzeby do -15%. Oczywiście, jest to możliwe dzięki takim działaniom, jak między innymi: oszczędzanie energii (prysznic zamiast wanny, wyłączanie elektroniki z gniazdek czy chociażby żarówki energooszczędne), zakupy online (korzystanie z portali aukcyjnych, zakupów grupowych) czy gotowanie w domu zamiast posiłków na mieście.

Deficyt budżetowy a możliwe rozwiązania
Nie każdy jednak ma w sobie tę zdolność sprytnego zarządzania swoimi finansami i  nie każdy ma nieustanny problem z deficytem w budżecie domowym. Nawet, jeśli staramy się wydawać z głową i inwestować roztropnie, zdarzają się sytuacje, które wymagają dodatkowego wsparcia. Nie chodzi jednak o kredyt czy zadłużenie u brata czy przyjaciółki. Mowa o pożyczce, którą to oferują instytucje pozabankowe. Ta wesprze rodzinę na święta czy podczas zakupu egotycznej wycieczki dla pary. Co istotne, pożyczka nie jest synonimem trwonienia pieniędzy, a ich oszczędzania, dlatego, że nie nadszarpuje miesięcznego budżetu w tak drastycznym stopniu jak kredyt. Warto pamiętać, że pożyczka ma sens, kiedy nasz deficyt budżetowy, nie jest pogłębiony, a my staramy się podliczać nasze wydatki i mieć pod kontrolą cały czas.

Artykuł przygotowany wspólnie z ekspertami od pożyczek online – www.pozyczkomat.pl

Wiadomosci - 24polska Giełda papierów wartościowych