24polska.pl luckystrikes.pl www.abclinux.pl www.numizmatyka.com.pl ANFA.PL linki
Login: Hasło: Odzyskaj hasło Zarejestruj się
logo Kuchnia Ona Ogłoszenia Wiadomo¶ci Podróże Brzmienie Luckystrikes logo

Branże, w których Polacy znajdą zatrudnienie

2014-01-14 13:06:10

Rok 2014 zapowiada się optymistycznie dla polskiego rynku pracy. Zwiększy się zapotrzebowanie na pracowników, może nawet wzrosną płace. Ale świetlane prognozy nie mogą przecież dotyczyć wszystkich. Jedni zyskają, inni stracą.

REKLAMA

Poszukiwani specjaliści
Grono pracodawców, którzy deklarują rosnącą potrzebę zatrudnienia nie zmienia się w Polsce zbyt dynamicznie. Najbardziej chłonne branże to te, które na przestrzeni lat rozwijają się stabilnie. Jak podaje forsal.pl, pewna jest praca w transporcie i logistyce. Na brak ofert nie mogą też narzekać specjaliści od komunikacji. To specyficzne sektory, które funkcjonują w otoczeniu praktycznie każdego biznesu. Im mocniejszy jest polski rynek, tym pewniejsza będzie ich sytuacja. Niezależnie od tego, czy rozwijać będą się usługi, czy produkcja, pracy w transporcie, logistyce i komunikacji będzie systematycznie przybywać. Obecnie pracodawcy szacują, że w 2014 liczba etatów w tych obszarach wzrośnie nawet do 20%.

12-14% nowych miejsc pracy
Druga bezpieczna pod względem zatrudnienia branża to produkcja przemysłowa. W nadchodzących latach miejsc pracy ma tam podobno tylko przybywać i jeśli wierzyć zapewnieniom pracodawców, podobnie będzie w sektorze HoReCa (Hotele, Restauracje, Kawiarnie). Praca w hotelarstwie to również efekt rozwoju wszystkich gałęzi biznesu i związanych z nimi konferencji, wyjazdów oraz spotkań. Biorąc pod uwagę prognozy dla handlu detalicznego i hurtowego, w 2014 ma być tylko lepiej. 

Pozostałe zawody nad kreską
Na rozwój rynku pracy może liczyć budownictwo, ale uwaga, bo wzrost zatrudnienia dotyczy tu tylko pracowników lepiej wykwalifikowanych lub wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach. Nowe stanowiska planuje też utworzyć cały sektor finansowy, nieruchomości i ubezpieczeń. Pracodawcy deklarują potrzebę zwiększenia liczby miejsc pracy w tych usługach o 5%. Dokładnie tyle samo, co w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Rosnące, choć tylko o 2% zapotrzebowanie ogłosiły też kopalnie i przemysł wydobywczy. Nie wiadomo jednak, na ile można wierzyć tym zapewnieniom.

Zagrożone zawody
Jeśli chodzi o wahania bezrobocia, trudniej jest bazować na deklaracjach pracodawców, ale na podstawie statystyk urzędów pracy już można. W minionym roku najwięcej zarejestrowanych to osoby, które nie znalazły pracy na stanowisku sprzedawcy. Nie chodzi tu jednak o absolwentów ekonomii, którzy nie znaleźli zatrudnienia w handlu, ale o osoby szukające pracy na stanowisku kasjer-sprzedawca. Zaraz po nich w kolejce po pomoc lub zasiłek ustawiali się ślusarze. Specjaliści wskazują na problem ich małej mobilności zawodowej. Sporo bezrobotnych było też wśród techników ekonomii, co sugeruje, że rywalizację na rynku pracy wygrali kandydaci z wyższym wykształceniem.

Niechlubny rekord
Niespodziewanie w urzędach pracy przybyło też murarzy i prostych pracowników budowlanych. Mimo problemów na rynku nieruchomości, trudno powiedzieć, żeby 2013 był rokiem nasilonego kryzysu. Przyczyn bezrobocia w tej grupie można upatrywać w napływie zagranicznej siły roboczej lub naturalnym przesyceniu rynku. Weźmy też pod uwagę specyfikę metodologii szukania pracy w tych sektorach i fakt, że duża liczba zarejestrowanych nie zawsze idzie w parze z dużą liczbą bezrobotnych.

Małe wzrosty – duże zmiany
Wśród fachowców, którzy nie znaleźli zatrudnienia urzędy odnotowały między innymi: krawców, kucharzy, techników mechaniki i szwaczy. Czynników odpowiedzialnych za brak miejsc pracy w tych zawodach można upatrywać w przesyceniu rynku, ale też w jego charakterystycznych zmianach strukturalnych. Za parę lat, niektóre profesje po prostu znikną z map zatrudnienia. Problemem jest też spora i niestety wciąż rosnąca liczba kandydatów z wyższym wykształceniem, brakiem doświadczenia i wysokimi oczekiwaniami. To mieszanka cech, które mogą na długo związać zarejestrowanego z urzędem pracy.

Oferty pracy w hotelarstwie i turystyce z całej Polski znajdziesz na stronie http://www.grafton.pl/oferty-pracy/sport-turystyka-hotelarstwo-rozrywka/

Wiadomosci - 24polska Giełda papierów wartościowych